Botox (Botulinum toxin) nastaje kao metabolički produkt anaerobne bakterije Clostridium botulinum. Od sedam različitih tipova toga toksina u uporabi se najčešće nalazi tip A. Osnovni princip njegova djelovanja jest sprječavanje lučenja acetilkolina, tvari koja posreduje u prijenosu živčanih impulsa, što dovodi do blokade veza između živaca i mišića, te posljedičnog postupnog privremenog gubitka funkcije mišićnih vlakana. Nakon određenog vremena dolazi do obnavljanja tih veza, pa stoga i aktivnosti mišića. Kao i u drugih medicinskih pripravaka, jačina botoksa izražena je u internacionalnim jedinicama (IJ).
Nakon primjene, prvi znaci djelovanja nastupaju unutar 24-48 sati, a najjači intenzitet djelovanja opažamo nakon desetak dana. Ponovna aplikacija botoksa, koji je po svom sastavu bjelančevina, dozvoljena je tek nakon dva tjedna kako bi se spriječilo nastajanje antitijela. Ukoliko želimo održati učinak, potrebno je ponoviti terapiju nakon 3-6 mjeseci.
Botox se ne rabi samo u estetske, već i u medicinske svrhe. Najbolji rezultati postižu se u liječenju blefarospazma (grča očnog kapka), spazma jednog dijela lica, kod teških migrena, ozljeda živca na licu i popratnih asimetrija.
U estetskoj medicini botoks je u uporabi od 2002. godine, te se može sa sigurnošću reći da danas liječnici imaju bogato iskustvo u primjeni toga medicinskog pripravka. Najčešće se korigiraju bore na licu, prekomjerno lučenje loja na licu, te prekomjerno znojenje dlanova, stopala i pazuha.
Više o estetskim zahvatima možete pročitati ovdje
Comments are closed