Osim uredne vidne oštrine, za zadovoljavajuće obavljanje svakodnevnih funkcija potrebno je i uredno vidno polje. Ono predstavlja ukupnu površinu, izraženu u stupnjevima, koju osoba može zamijetiti, a da ne pomiče oči ili glavu. Tijekom života, raspon i kvaliteta vidnog polja se smanjuju. Izgled vidnog polja svakog oka govori o kvaliteti određenih područja mrežnice i odgovarajućih živčanih vlakana koja provode vidni signal. Ako su ona oštećena, zamjećuje se ispad u vidnom polju.
Dvije su različite metode pregleda vidnog polja: statička i dinamička perimetrija. Odabir odgovarajuće metode ovisi o raznim stanjima oka. Ovisno o bolesti koja se istražuje, postoje specijalizirani programi za ispitivanje vidnog polja, koji su usmjereni prema neurološkim ili oftalmološkim ispadima. Osim glaukoma, gdje je nalaz vidnog polja vrlo važna informacija u ranom postavljanju dijagnoze, ispitivanje vidnog polja se koristi i kod bolesti žute pjege (makule), upala vidnog živca, tumora hipofize (mozga) te drugih neuroloških i neurooftalmoloških stanja.
Ispitivanje vidnog polja zahtijeva suradnju i usredotočenost pacijenta. Budući da se izvodi s korigiranom refrakcijskom greškom, pacijent treba ponijeti naočale ili leće. Trajanje pregleda je 10-60 minuta, ovisno o programu za ispitivanje vidnog polja koji se traži. Osim usmenih uputa, nisu potrebne posebne pripreme pacijenta. Slikovni zapis i nalaz uz očitanje izdaju se neposredno nakon pretrage.
Sve detalje o postupku možete pročitati ovdje.
Comments are closed