Imate problema sa nepravilnim krvarenjem? Trebate kiretažu? Obratite se sa povjerenjem u ginekološku ordinaciju kod prim.dr.sc. Ivana Fistonića.
Neredovita ili obilna i/ili dugotrajna krvarenja jedan su od najčešćih razloga odlaska na ginekološki pregled. Nužno je učiniti ultrazvučni pregled, a prema nalazu određuje se liječenje koje može biti konzervativno – liječenje hormonima. Međutim, ukoliko krvarenje ne stane potrebno je učiniti daljnji dijagnostički postupak a to je frakcionirana kiretaža.
Frakcionirana kiretaža je obavezna je kod: krvarenja u postmenopauzi (kada je endometrij deblji od 4mm), premenopauzi, i kod nepravilnih krvarenja žena iznad 35 godina, žena u  postmenopauzi  sa piometrom, te suspektnih citoloških i ultrazvučnih  nalaza.

Zahvat se vrši u lokalnoj anesteziji tzv. paracervikalni blok uz intravenoznu sedaciju i analgeziju. Prvo se posebnim instrumentom kohleom postruže kanal vrata maternice a potom drugim instrumentom kiretom sluznica u unutrašnjosti maternice.

Frakcionirana dijagnostička kiretaža podrazumijeva odvojeno uzimanje uzorka tkiva iz šupljine maternice i iz kanala grlića maternice, pritom se ta dva uzorka tkiva odvojeno šalju na analizu, a kako bi se moglo razlučiti da li određeni proces potiče iz područja vrata ( grlića, cerviksa) maternice ili pak iz šupljine maternice. Ukoliko je nalaz negativan, a žena i dalje krvari vrše se daljnji dijagnostički postupci.

1. Kada se radi zahvat?

  • kada je potrebno odstraniti sadržaj iz maternice i poslati ga na analizu radi postavljanja dijagnoze
  • kod odumrle i propale rane trudnoće
  • kod nepotpunog ( nekompletnog ) spontanog pobačaja
  • kod sumnje na zaostale dijelove posteljice iza poroda

2. Koje se sve bolesti mogu tako dijagnosticirati?

  • dobroćudna ili zloćudna hiperplazije (bujanje i zadebljanje) sluznice maternice u razdoblju menopauze odnosno klimakterija
  • zloćudni tumor u području kanala grlića maternice ili u području same šupljine maternice
  • postojanje upalnog procesa u unutrašnjosti maternice,
  • postojanje polipa, zaostalih dijelova trudnoće ili posteljice

Ponekad će se kiretažom dobiti samo veća količina ugrušane krvi iz unutrašnjosti maternice, i u takvim slučajevima kiretaža nije samo metoda za postavljenje dijagnoze određenog procesa ili bolesti, već je i metoda za brzo i učinkovito zaustavljanje obilnih i dugotrajnih krvarenja iz maternice.

3. Koliko traje?
Sama kiretaža traje 5-10 minuta, ali priprema zahvata, dezinfekcija rodnice i spolovila, davanje anestezije, dilatacija grlića maternice i potom kiretaža sveukupno mogu trajati i 20tak minuta.
Kiretaža nakon poroda ili pobačene trudnoće može trajati i dulje.
Iza jednostavnih kiretaža nije potrebno ostati čitav dan ili noć u bolnici, ako nema nikakvih naknadnih komplikacija. Pacijentica obično odleži dva do tri sata, a za to vrijeme se nadzire količina posljedičnog krvarenja, krvni tlak, temperatura i opće stanje pacijentice. Ako je sve u redu odlazi se na kućnu njegu. Redovito se preventivno ordiniraju antibiotici i to u trajanju od 5 dana.

“Frakcionirana kiretaža je obavezna je kod krvarenja u postmenopauzi, premenopauzi i kod nepravilnih krvarenja žena iznad 35 godina, žena u postmenopauzi sa piometrom, te suspektnih citoloških i ultrazvučnih nalaza.”
prim.dr.sc. Ivan Fistonić, specijalist ginekologije i opstetricije

You might also like these post :

Comments are closed