Primijetili ste simptome nelagode ili boli u gornjem dijelu trbuha ili imate teškoće pri gutanju?
Gastroskopija, poznata još kao gornja endoskopija i ezofagogastroduodenoskopija je postupak koji omogućuje liječniku da detaljno pregleda vaš jednjak, želudac i dvanaesnik. Riječ o još uvijek najboljoj i najtočnijoj pretrazi za analizu jednjaka, želuca i dvanaesnika, a traje sam jednu minutu te je potpuno bezbolna zahvaljujući sedaciji koja smanjuje osjećaj neugode koju takve pretrage inače uzrokuju.
Gastroskopija je zasad nezamjenjiva jer daje najbolji uvid u promjene unutar šupljih organa gornjeg dijela probavnog sustava, dok radiologija može bolje prikazati promjene u motoričkoj funkciji organa. S obzirom na postojanje mnogih i različitih bolesti, obje su pretrage korisne, samo im je namjena različita. Tri su osnovna razloga zbog kojih upotrebljavamo gastroskopiju:

  1. Postavljanje dijagnoze uz mogućnost uzimanja materijala za pregled pod mikroskopom 
  2. Mogućnost intervencije, posebno radi zaustavljanja različitih krvarenja te postavljanja nekih proteza u slučaju zloćudnih bolesti
  3. Potreba praćenja nekih bolesti

Pregled – izvodi se u pacijenata sa simptomima nelagode ili boli u gornjem dijelu trbuha, mučnine, nagona na povraćanje, žgaravice ili teškoća u gutanju. Gastoskop je savitljiva glatka cijev sa rasvjetom na vrhu, debljine vašeg malog prsta, uvodi se kroz usta do jednjaka, želuca i dvanaesnika. Metoda je vrlo pouzdana u otkrivanju uzroka krvarenja, upale, vrijeda ili tumora jednjaka, želuca i dvanaesnika. Pri endoskopiji je moguće učiniti bezbolnu biopsiju specijalnim instrumentom, a uzeto se tkivo kasnije posebno analizira. 
Kratkotrajna opća intravenozna anestezija (popularno nazvana narkoza) je postupak kod  kojeg bolesnik bolesnik u venu dobiva  sredstvo za uspavljivanje.  Danas su  bezbolna gastroskopija i bezbolna kolonoskopija u anesteziji ( u narkozi ili pod narkozom)   rutinski postupak. Takva anestezija primjenjuje se  s ciljem da smanji osjećaj neugode koju takve pretrage  uzrokuju. Postupak je siguran i provodi se rutinski.   Dobro ga podnose   starije osobe te općenito bolesne  osobe kod kojih se  želi izbjeći naprezanje i bol kod dijagnostičke pretrage. Obično liječnik internist prije pregleda procijeni eventualne rizike takvog zahvata  i o tome se dogovori s liječnikom koji će voditi anesteziju. Bitno  je da  bolesnik prije  provođenja kratkotrajne intravenozne anestezije za kolonoskopiju i gastroskopiju  6 sati ne uzima nikakvu hranu, a ako uzima neke lijekove o tome  se, kod dogovaranja pregleda,  mora posebno dogovoriti s liječnikom. Iako je buđenje iz anestezije vrlo brzo i bez ikakvih posljedica, refleksi i  prosuđivanje su neko vrijeme malo usporeni.  Stoga ne smijete voziti automobil ostatak dana, a  na pregled  treba doći s pratnjom.

Poliklinika Kvarantan”  je ustanova koja može kompletno dijagnostičkički i terapijski zbrinuti sve bolesnike iz područja unutarnjih bolesti. Važno je naglasiti da prim.dr. Marino Kvarantan nakon što su gotovi svi nalazi još jednom porazgovara s pregledanicima, objasni nalaze, pruži usmene i pismene upute o lijekovima, dijetama ili ostalim terapijskim postupcima. Otvorena je i mogućnost dodatnog telefonskog ili e-mail konzultiranja.

“Gastroskopija u pacijenata redovito izaziva strah, ali valja reći da je riječ o još uvijek najboljoj i najtočnijoj pretrazi za analizu jednjaka, želuca i dvanaesnika.”
prim.dr. Marino Kvarantan, specijalist internist

You might also like these post :

Comments are closed